Garanti Koşulları

Sitemizde satışa sunduğumuz ürünler, ürün sayfasında aksi belirtilmediği sürece 2 yıl garantilidir.

Sitemizden satın almış olduğunuz ürünümüzde bir problem çıkması durumunda üretici firma yetkili servisleri tarafından çözüme kavuşturulmaktadır. Garanti geçerliliği için ürünlerin tarafınızdan teslim alındıktan sonra ve garanti süresi içerisinde herhangi bir yırtılma, darbe, çizilme veya tahribata uğratılmaması gerekmektedir.

Ürünlerimizde üretim hatası veya nakliyeden kaynaklı bir kusur olduğunu düşünüyorsanız, bunu mümkün olduğunca detaylı belgeleyin. Örneğin cep telefonunuz ile çekeceğiniz resimleri bize e-posta ile göndermeniz bile işlemleri daha da hızlandıracaktır.

Garanti Kapsamı Dışındaki Ürünleriniz

Garanti kapsamı dışında kalmış Seray ürünleriniz için tadilat, bakım ve kumaş değişimi işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.

Garanti harici ürünlerin üzerinde yapılacak tadilat tamir yenileme vs. gibi işlemler günün şartlarına ve üretimin müsait olmasına göre karşılıklı görüşülerek yapılabilir.

Firma ürünü almadan önce ve/veya ürün firmamıza gönderilmeden önce, anlaşılan şartlara göre, verilen zaman içinde gerekli işlemleri yapılarak müşteriye teslim edilir ve/veya müşteri teslim alır.

Müşteriye teslim için verilen tarih ve zaman da alınmayan ürünler ( ki bu süre ürün teslimata hazır olduktan itibaren 30 günü geçemez ) için aylık depo ve koruma bedeli alınır. Depo bedeli ödenmiş ürünler de dahil olmak üzere bu müddet altı ayı geçemez.

Bu müddet içinde ürünler sahipleri tarafından alınmak mecburiyetindedir. 6 ay içinde alınmayan eşyalarla ilgili firmamız hiçbir mesuliyeti kabul etmez.

Her türlü sorularınıza cevap verebilmek için (0532) 401 74 46 / (0312) 353 25 80 no’lu telefonlarımızda olacağız.  

www.seray.com

[email protected]